Haberler

Bosch'un IoT Destekli Akıllı Fabrikası Test Aşamasında

Endüstri 4.0 üzerine çok sayıda pilot projesi bulunan Bosch, makineler ve ürünlerin birbirlerinden haberdar olduğu bir üretim akışı üzerine çalışıyor. Hamburg'da bulunan Bosch Rexroth fabrikasında denenen pilot projede, ürünün kendisi, onu üreten makine ve takibini yapan insan faktörünün aynı iletişim dilini konuşması amaçlanıyor. RFID teknolojisiyle desteklenmiş akıllı üretim bandı, gelen ürün türüne göre karar vererek işlem yapabiliyor. Farklı ürünlerin parçaları, aynı bantta işlem görebilirken, ürünlerin yeni geliştirmelere açık olmaları ve modülerlik sağlanıyor. Tüm bu karmaşık iletişim ağıyla oluşan veriler, takibi yapan çalışanların ekranlara eş zamanlı düşmesi sağlanıyor.

Bosch'un bir sonraki hedefi tüm dünyada üretimi ortak bir ağ üzerinden kontrolünü ve optimizasyonunu sağlayabilmek. Aynı zamanda Nesnelerin İnterneti kavramının gücünden yararlanılarak ürünlerin özelliklerini hafızalarında taşımaları sağlanacak. Bu değişim, akıllı üretime ve sonrasında akıllı fabrikalara giden yolu aralayacak.

Bosch'un bir diğer pilot projesi olan Smart City, yol çalışmalarını ve park alanlarını takip ve optimize ederek veri üreten bir ulaşım ağı oluşturmayı öngörüyor. Endüstri 4.0 için bir mobil uygulama örneği olan Smart City, ilk olarak Monaco şehri için kullanılacak.

Araştırmalar, dünya üzerindeki 37 milyar nesnenin bu ekolojiye katılacağını belirtiyor. Bu nesnelerin büyük çoğunluğunu ise üretim bandındaki ürün bileşenleri oluşturacak.

Kaynak: http://www.endustri40.com/almanyanin-endustri-4-0-vizyonu/

Bu gönderiyi paylaşmak ister misiniz?

Erbil Nas

Aslında nasıl başlayacağımı bilmiyorum. Kısaca söylemem gerekirse, Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Endsütri Mühendisliği Kulübü Bilişim & Medya Komisyonu lideriyim. Sizlere daha iyi içerikler sunmak için uğraşıyorum. İyi okumalar :)

Öne çıkan haberler

Makale

2017-09-27

Zamanla Yarışmak

Darbe girişimi doğal olarak son üç ayda tüm ülkenin gündemini işgal ederek faaliyetlerimizin odağına oturdu ve enerjimizin bu konuyla soğurulmasına neden oldu. Bu zaman zarfında ülke içindeki gelişme ...


Erbil Nas
Etkinlikler

2017-10-10

İlhan Düzgün SAÜEMK'da

        Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Kulübü gelenekselleşmiş Deneyiml ...


T. Umut Tokoğlu
Haberler

2017-09-30

Elon Musk, Tek Tweet'i ile Mercedes'e 10 Milyar Dolar Yatırım mı Yaptırıyor?

Elon Musk ile Mercedes Twitter'da eğlenceli bir şekilde atıştı. Atışma sonucunda kafalarda tek bir soru kaldı: Mercedes'in 10 milyar dolarlık yatırımının sebebi Elon Musk mı?


Daha önce ...


Erbil Nas

Peki siz ne düşünüyorsunuz?

Yorumunuzu bırakın

Sponsorlarımız
 0
 2
 3